Кафедра румунської мови та літератури була заснована в 1875 р., її першим завідувачем став акад. Іон Г. Сбіера (1836-1916), відомий румунський фольклорист і літературознавець, один із засновників Румунської Академії (1867). Він очолював кафедру до 1906 р. і його курси з історії стародавньої румунської літератури не втратили свого наукового значення до теперішнього часу. Асистентом проф. І.Г.Сбіера став в кінці ХІХ ст. Л. Боднареску – автор праць з історії румунської літератури на Буковині.
З 1906 по 1919 р. очолював кафедру видатний румунський мовознавець, проф. Секстіл Пушкаріу (1877-1948), член Румунської Академії, автор фундаментальних праць з діалектології, лексикології та історії румунської мови. Його учнями були майбутні члени Румунської Академії А. Прокопович, І. Тороціу, Л. Мораріу, К. Логін.
Після 1919 р. викладання румунської мови та літератури було значно реформовано шляхом створення двох кафедр. Кафедрою румунської мови та її діалектів керував до 1938 А. Прокопович, один з учнів С.Пушкаріу, фахівець з загального та румунського мовознавства. У 1921 Лека Мораріу, видатний румунський літературознавець, заснував кафедру сучасної румунської літератури і фольклору, яку очолював до 1940 року. Він досліджував історію румунської літератури від найдавніших часів до 1940 року та румунську класичну літературу.
З початком радянського періоду в 1940 році діяльність обох кафедр румунської мови та літератури було припинено майже на 15 років. В 1954 р. у Чернівецькому учительському інституті був відкритий молдавський (з політичних міркувань назва румунський стала неможливою до років незалежної України) відділ, а через два роки його було переведено на факультет іноземних мов університету. Перший випуск спеціалістів з румунської (молдавської) мови і літератури відбувся у 1959 р. Серед його випускників – поет Іон Кілару, автор понад 10 збірок віршів, колишній редактор обласної румуномовної газети «Зоріле Буковіней»; доктор філологічних наук В.К.Павел, зав. сектором діалектології та історії румунської мови АН Молдови; Серафим Бузіле, член спілки композиторів Молдови та ін.
Румунську (молдавську) мову і літературу викладали доценти М.О.Корчинський і М.В. Дескелеску – автори «Методики викладання молдавської мови в середній школі» (1959), О.П. Садовник, спеціаліст з румунської літератури, автор монографії про класика румунської драматургії І.Л. Караджале, доц. А.Н. Калош, викл. З.Ф. Пенюк, відома як перекладач з італійської, німецької мов на румунську та українську мови. Протягом 1964-1975 рр. румунську літературу викладав відомий поет та перекладач В.І. Левицький, автор понад 10 збірок віршів, перекладач (румунською мовою) численних творів українських письменників: Лесі Українки, О.Кобилянської, Марка Черемшини, Ю. Федьковича, В. Стефаника, М. Стельмаха, Д.Павличка.
У 1971 році відкрито кафедру молдавської мови та літератури (з 1983 року – кафедра молдавської та класичної філології). Перша її завідувач була доцент Є.Я. Павлюк. У 1974 році був запрошений з Одеського університету проф. В.С. Сорбале – відомий спеціаліст з діалектології, знавець кількох романських мов (іспанської, італійської, французької та ін.), один із авторів першого багатотомного атласу молдавських говірок, виданого АН Молдови в 60-ті роки. Як завідувач кафедрою (1975-1979) проф. В.С. Сорбале розширив наукові зв’язки колективу з ученими Румунії, Молдови та інших країн. Згодом у колектив влилися молоді кадри, переважно з числа його випускників: проф. Г.К. Бостан, доценти І.В. Попеску, Л.О. Бостан, асистенти Ф.Д. Китар, О.Г. Чернова.
З 1979 р. по 2004 рік очолював кафедру професор Г. К. Бостан – фольклорист, літературознавець, письменник, почесний академік Академії Наук Румунії (1991), дійсний член Американського Академічного Товариства Країн Дунайського басейну (Нью-Йорк, 1993), лауреат премії Культурної Фундації «Буковина» (Румунія, 1996), Міжнародної літературної премії «Лучіан Блага» Міністерства Культури Румунії (1998), Міжнароднi премії «Краща книга року з історії літератури» (Румунія, 2000) та ін.
Об’єкт науково-дослідницьких студій кафедри – народні говірки, фольклор і література румунського населення України. Дослідження проводилися на основі результатів польових, експедиційних робіт у селах з румунським населенням Чернівецької, а також Закарпатської, Одеської та Кіровоградської областей.
Серед найвагоміших наукових праць періоду – «Типологическое соотношение и взаимосвязи молдавского, русского и украинского фольклора» (Бостан Г.К., 1985), «Creaţia populară. Curs teoretic de folclor românesc» («Народна творчістъ. Теоретичний курс з румунського фольклору», Г. Бостан, Гр. Ботезату, Н. Баєшу, 1991), «Folclor din Ţara Fagilor» («Фольклор Країни Буків», Г. Бостан, Гр. Ботезату, Н. Баєшу, 1993), «Російсько – румунсько – український словник» (Жерновей Г.Я., Попеску І.В., 1988).
Науково-методична робота кафедри представлена підручниками та навчальними посібниками з румунської мови і літератури для румунських (молдавських) шкіл України.
Після здобуття незалежності Україною у 1991 р. кафедрі було повернено її історичну назву – кафедра румунської та класичної філології. Наукова робота викладачів кафедри за роки незалежності України є вагомою. Були видані змістовні праці такі як: «Poezia populară românească în spaţiul сarpato-nistrean: istoriografie, studiu comparat» («Румунська народна поезія у Карпато-Дністрянському регіоні у порівняльному аспекті», Бостан Г.К., 1998), «Pagini de literatură română. Bucovina, reg. Cernăuţi, 1775-2000» («Сторінки румунської літератури на Буковині, Чернівецька обл. 1775-2000» (Бостан Г.К., Бостан Л.О., 2000), «Pătrăuții pe Siret: pagini de istorie și contemporanietate» («Петрівці на Сиреті: історичні сторінки та сучасність» (Попеску І.В., 2001), «Literatura română din Bucovina (context național și polietnic)» («Румунська література на Буковині (національні та поліетнічні контексти» (Бостан Г.К., Бостан Л.О., 2003).
Після смерті. проф. Г.К. Бостана наприкінці 2004 року кафедру очолив Жерновей Г.Я. – кандидат філологічних наук, доцент, спеціаліст з романського та порівняльного мовознавства, автор підручників та словників з румунської мови для шкіл з румунською мовою навчання України. Він продовжував кращі традиції кафедри у зміцненні наукових та культурних зв’язків між кафедрою, філологічним факультетом і Чернівецьким університетом з аналогічними структурами Румунії, Молдови, Німеччини та інших країн.
З липня 2013 року по січень 2021 року кафедрою румунської та класичної філології керувала кандидат філологічних наук, доцент, Загайська Галина Михайлівна – спеціаліст з класичних мов.
Колектив кафедри поповнено викладачами, які спеціалізувались у найкращих університетах Румунії: Паладян К.І., Вринчану Ф.Д., Тодощук В.Г., Кібак Д.В. та спеціалістами класичних мов: Макар І.С., Любімова О.В.
У своїй роботі колектив кафедри продовжує традиції попередніх поколінь. У ХХІ столітті викадачами кафедри було видано монографії: «Лонг і його роман “Дафніс і Хлоя”» (Макар І.С., 2010), «Сontribuţia membrilor familiei Hurmuzachi la dezvoltarea culturii şi literaturii române în Bucovina» («Внесок родини Гурмузакі у ровиток румунської куьтури і літератури на Буковині», Тодощук В.Г., 2011), «Українсько– латинсько–румунський та румунсько–латинсько–укранський словник лінгвістичних термінів» (Вринчану Ф.Д., Макар І.С., Бічер Д.В., 2017) «Румунське та українське силабо-тонічне віршування ХІХ століття (метрика і ритміка)» (Паладян К.І., 2019), «Portul popular din Bucovina» («Народний одяг Буковини», Кібак Д.В., 2021).
З лютого 2021 року кафедрою румунської та класичної філології керує кандидат філологічних наук, доцент, Паладян Крістінія Іванівна. Наукова робота кафедри спрямована на дослідженя актуальних проблем румунської та класичної філології і літературного процесу Буковини, з урахуванням нових підходів до вивчення творчості письменників в контексті сучасності. Предметом наукового зацікавлення є також вивчення загальномовознавчих концепцій в Україні та Румунії в руслі європейської лінгвістики та історія та проблеми художнього перекладу.
Кафедра випускає фахівців зі спеціальностей: «Середня освіта (Румунська мова та література)» та «Філологія (Румунська мова та література і англійська мова)» за освітніми рівнями – бакалавр, магістр, а також забезпечує викладання давньогрецької та латинської мов на факультетах філологічному, філософсько-теологічному та факультеті іноземних мов.
Кафедра румунської та класичної філології активно співпрацює з НАН України, Румунії та Молдови. У 2021 році підписано угоду про співпрацю з Інститутом «Богдан Петрічейку Хашдеу» Академії Наук Молдови. Кафедра підтримує наукові контакти з провідними вузами Румунії та Молдови у рамках угод про співпрацю. Члени кафедри є учасниками Міжнародного проекту «Фінська підтримка реформи української школи – Навчаємось разом» та Міжнародного проекту «Історія перекладів румунською мовою – XVI-XX століття».