Кафедра журналістики створена в 2007 р. Її першим завідувачем був доктор філологічних наук професор Володимир Антофійчук. У 2010 р. кафедру очолила Любов Василик, яка закінчила докторантуру Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка та захистила докторську дисертацію із соціальних комунікацій. Перший набір студентів на спеціальність «Журналістика» відбувся в 2002 р., перший випуск бакалаврів – у 2006 р., перший випуск магістрів – у 2008 р.
Зараз кафедра готує випускників за освітньо-професійною програмою «Журналістика та кросмедійність» – бакалаврів та магістрів. На денній і заочній формах навчається понад 150 студентів.
Випускаюча кафедра має достатній викладацький потенціал. У 2004 р. Ірина Копистинська захистила першу кандидатську дисертацію з соціальних комунікацій. У наступні роки наукові ступені здобули Тарас Гринівський, Оксана Савчук, Лілія Шутяк, Роман Пазюк, Юлія Мельничук, випускники Юлія Попович та Лариса Раренко.
На кафедрі працюють заслужені журналісти України Тетяна Смолдирева, Володимир Стефанець та Олеся Жук. Викладачі поєднують роботу з практичною журналістикою. Так, О. Жук вела телепрограми «Європейським шляхом», «Студія А3» (прямий ефір), «Спорт-драйв», «Зав’язь» і зараз працює на UA: Буковина. Л. Шутяк – багаторічна прессекретарка міжнародного фестивалю «Meridian Czernowitz» та зараз піар-менеджерка видавництва “Чорні вівці”. Л. Василик та Т. Смолдирева – медіаекспертки Інституту демократії імені Пилипа Орлика (Київ). Л. Василик є авторкою медіакритичних статей, опублікованих на сайтах ІДПО та «Детектор медіа», а також працює журналісткою сайту https://milukraine.net. В. Стефанець багато років був головним редактором газети «Доба» і нині передає досвід студентам. Л. Василик кілька років поспіль працює у відбірковій комісії Всеукраїнського конкурсу “Честь професії” (номінації “Найкраща аналітика” та “Журналістське розслідування”).
На кафедрі створена первинна організація НСЖУ, яка долучається до заходів ЧОО НСЖУ, а завкафедри є головою Ради з журналістської етики в області. Проводяться заходи з відзначення Дня солідарності журналістів усього світу, Дня пам’яті загиблих журналістів, відбуваються зустрічі з провідними журналістами, зокрема й випускниками кафедри.
Фото: www.journalistic.space
Кафедра забезпечує викладання предметів «Етико-правові засади медіадіяльності», «Мультимедійні засоби створення та верифікації контенту», «Світова журналістика», «Медіабезпека», «Веб-дизайн та html», «Інтернет журналістика», «Газетно-журнальні жанри», «Авторське право», «Фотожурналістика», «Проблематика ЗМІ», «Радіовиробництво», «Телевиробництво», «Практикум з Adobe InDesign», «Аудіо- та відеоредактор», «Мультимедіа продукція», «Кросмедійність», «Журналістське розслідування», «Кросмедійна публікація», «Інформаційна політика та безпека», «Журналістика в умовах війни», «Фактчекінг інформації», «Авторський подкастинг», «Інфографіка», «Медіаменеджмент», «Кіно- та теледокументалістика», «Практикум з режисури та сценарної майстерності» та інші.
Фото: www.journalistic.space
Наукові інтереси викладачів кафедри різнопланові – від історії регіональної преси до сучасних медійних тенденцій. Так, викладачі кафедри досліджували першу українську газету в краї «Буковина», пресу регіону австро-угорського та румунського періодів. Вивчено концепти та наративи сучасної публіцистики. Підготовлено ряд експертних оглядів щодо дотримання в ЗМІ медіастандартів та якості роздержавлених медіа, проведено гендерні моніторинги. Розглянуто сучасні тенденції використання 3D графіки у рекламі, враховано конвергенцію реклами та медіа: міждисциплінарний підхід зумовив охоплення знань з фізики (оптична природа 3D зображень), інженерії (технології створення 3D), нейробіології та психології (сприймання 3D), маркетингу. Досліджено особливості нового журналізму, мобілографію та обробку відео. Проаналізовано конвергенцію медіа та кросмедійність, інформаційну політику держави в умовах війни. Об’єктом вивчення стали соціокомунікаційні моделі телевізійних текстів прямого ефіру, кросмедійні тенденції на телеканалах та організація кросмедійного виробництва, культура і техніка прямоефірного мовлення.
Кафедри видає навчальну літературу для студентів. Так, опубліковано «Зміст модулів базової навчальної програми CuQ» (2014), підручник Cretu I. N. Guzun M. Vasylyk L. «Crossmedia: Un ghid pentru studentii specializarilor de jurnalizm» (2015), Л. Василик «Медіабезпека» (2015), О. Жук «Теоретичні і практичні аспекти телевізійної журналістики» (2018), колективну монографію «Communicating conflicts: history, status-quo and perspectives in the media of Georgia, Ukraine and Germany» (Berlin, 2020), колективний збірник у двох частинах «Права людини та мас-медіа в Україні» (2019, 2020), колективну монографію «W kręgu prasy dawnej i współczesnej» (Жешув, 2021) наскрізну програму практики та ін.
Завкафедри працює в Науково-методичній комісії з журналістики, яка є членом Світової ради журналістської освіти (World Journalism Education Council). Доц. Т. Гринівський та Л. Василик входять у спецради із захисту дисертацій. Викладачі виступають опонентами кандидатських і докторських дисертацій, рецензентами наукових видань, входять у редколегії фахових журналів, є лауреатами українських та обласних журналістських нагород, беруть участь в українських та міжнародних наукових конференціях, проходять міжнародні стажування (Німеччина, Великобританія, Швеція, Польща, Румунія, Угорщина, Чехія).
Кафедра уклала меморандум про співпрацю з Академією української преси (УАП) та Комісією з журналістської етики (КЖЕ), що дозволяє залучити до онлайн-семінарів та тренінгів провідних українських журналістів. Стала членом Міжнародної журналістської організації EJTA, яка допомагає співпрацювати з європейськими дослідниками, робити спільні медіадослідження, розвивати журналістську освіту та науку (2022 р.). Для студентів відбуваються семінари та тренінги провідних медійників: Вернер д’Інка («Frankfurter Allgemeine Zeitug»), Рената Німтц-Кьостер («Spiegel»), Клеменс Шолль, Ральф Гольфельд, Гораціо Морпурго, Роман Скрипін, Дмитро Гнап, Юрій Луканов, Соня Кошкіна, Павло Казарін, Євгенія Моторевська, Олег Тудан та ін. Завдяки укладеним зі ЗМІ угодам студенти проходять практику в друкованих медіа та в Інтернет-виданнях, на радіо та ТБ. Вони є учасниками наукових студентських конференцій, переможцями журналістських конкурсів, поєднують навчання з роботою в медіа, видають власні газети, журнали, знімають відеосюжети, розробляють дизайн та брендинг. Мотивацією є здобуті нагороди: кінофестиваль «Кіномедіа» (1 місце), кінофестиваль «Скарб солідарності» (1 місце за фільм «Жити не можна виживати»), Фестиваль студентських робіт до 70-ліття Декларації з прав людини (3 місце), п’ятірка Всеукраїнського VII конкурсу «Честь професії» – номінація «Надія журналістики», 3 місце у Всеукраїнському конкурсі «Золотий компас», 3 місце у Міжнародному фестивалі реклами Scotch Fest; 3 місце у Всеукраїнському конкурсі студентських журналістських робіт, присвяченому 70-літтю Декларації прав людини; 1 місце у номінації “Найкращий фоторепортаж” у Всеукраїнському конкурсі журналістських матеріалів “Медична та освітня реформи: міфи, правда та виклики” та ін. З 2022 р. кафедра почала співпрацювати з Бюро журналістських розслідувань «Детективи» і студенти отримали можливість публікуватися на його платформі (проект фінансує Міжнародна журналістська організація Journalismfund).
Кафедра відкрита до комунікації: веде сайт, популяризує свою діяльність у соцмережах, співпрацює з молодіжною школою журналістики «ЮНПРЕС» та МАН.
Викладачі постійно удосконалюють професійну майстерність. Вони пройшли стажування у Всеукраїнському проєкті «Цифрові медіа в університетах України», результатом чого стала модернізація викладання курсів з Інтернет-журналістики, взяли участь у написанні колективного видання «Новітні медіа та комунікаційні технології»: комплекс навчальних програм для спеціальностей «Журналістика», «Видавнича справа та редагування», «Реклама та зв’язки з громадськістю» (2012). Стажувалися в Укртелерадіопресінституті, в Академії з прав людини для журналістів / журналісток (2017-2018, 2019-2020) – як наслідок розроблено комплекс програм з журналістики та видано колективний навчальний посібник «Права людини та мас-медіа в Україні» (2018, 2019). Закінчили ряд курсів Інституту медіа права. Є медіатренерами, проводять семінари для журналістів області: Л. Василик («Судова влада та ЗМІ: забезпечення об’єктивного і неупередженого висвітлення діяльності загальних судів, зв’язки з громадськістю» для слухачів Чернівецького регіонального відділення Національної школи суддів України»), Т. Смолдирева («Як стати медіаграмотним, або Як врятуватися від пропаганди та маніпулювання свідомістю?» та «Роль судді-спікера в комунікаційній діяльності суду»), Р. Пазюк (Майстер-клас з фотожурналістики «The Art of Photography» (м. Сібіу, Румунія), майстер-клас “Дизайн і візуалізація даних” в межах програми навчання для локальних редакцій “Екстернат від Інституту демократії імені Пилипа Орлика” (м. Київ), тренінг “Відеоблогерство як інструмент протидії пропаганді та фейкам” тренінг (два блог-кафе) “Відеоблогерство як інструмент громадської активності”).
Л. Василик на основі піврічного стажування в Академії з прав людини отримала Сертифікат медіа тренера з правової журналістики. Л. Василик та Т. Смолдирева як медіа експерти ІДПО проводять медіа моніторинги, які оприлюднюються на сайтах ІДПО https://idpo.org.ua/, «Детектора медіа» та на платформі http://monitoring.internews.in.ua. За матеріалами моніторингів в області були проведені круглі столи для покращення якості медіа.
Уже традиційними стали Літні школи журналістики. Кафедрою проведено дві Літні школи (2014-2015) за програмою TEMPUS-IV «Кросмедіа та якісна журналістика» та три (2017-2019) у партнерстві з Інтерлінк Академією (Гамбург, Німеччина), а також тренінг з медіаграмотності для вчителів області (2021).
Фото: www.journalistic.space
Розвивається міжнародна співпраця. Викладачі та студенти працювали в проєкті «Meet Up» у партнерстві з Ostbayerische Technische Hochschule Amberg-Weiden, University of Applied Sciences, пройшли стажування у Німеччині та зняли документальний фільм «Flucht und Heimat», презентація якого відбулася в обох країнах. Студенти проходять практику в університетах Польщі (Краків, Жешув), стажуються за програмою німецько-українських зустрічей молоді в Берліні, розвивають студентську мобільність (семестрове навчання в університетах міст Слупськ (Польща), Амберг (Німеччина).
У 2012-2015 рр. кафедра у партнерстві з вишами України, Молдови, Румунії, Австрії та Німеччини працювала у проєкті TEMPUS-IV «Кросмедіа і якісна журналістика». Викладачі брали участь у тренінгах «Тitch and titch» та наукових конференціях за кордоном (Румунія, Німеччина). Кафедра була співорганізатором Міжнародної конференції «Свобода завдяки / через медіа» (Німеччина, 2015). Студенти навчалася в Університеті м. Пассау та вивчали досвід газети «Mittelbayerische Zeitung» (Регенсбург) і медіа-компанії «Bayern» (Нюрнберг). Як результат оновлено освітню програму курсами з кросмедіа, створено кросмедійну лабораторію, оснащену сучасним обладнанням та ліцензійним забезпеченням, яке використовується в навчальному процесі і де студенти вивчають специфіку роботи кросмедійної редакції та публікації контенту на різних медійних платформах.
У 2018-2021 рр. кафедра працювала в проєкті ERASMUS+ КА2 «Журналістська освіта задля демократії в Україні: розробка стандартів, доброчесність та професіоналізм (DESTIN)». Партнерами стали Університет Бат Спа (Великобританія), Університет Ліннея (Швеція), Університет ім. А.Міцкевича у Познані (Польща). Відбулися міжнародні наукові конференції в університетах міст Бат Спа, Кальмар, Познань. Кафедра розробила і впровадила освітню програму з журналістики на основі стандартів ЄС (2020).
У 2019 р. кафедра працювала в проєкті «Journalismus in Europäischen Gesellschaften» (JourEG) з Вільним університетом м. Берлін та Тбіліським державним університетом ім. І. Джавахішвілі. Створено навчальний посібник з курсу «Інформаційна політика і безпека», у якому розглянуто досвід країн, що зіткнулися з російською агресією, та окреслено способи боротьби з інформаційною загрозою. Проєкт фінансувало Міністерство закордонних справ Німеччини. Посібник «Конфліктна комунікація: історія, статус-кво, перспективи (медіа-досвід України, Грузії та Німеччини)» вийшов англійською мовою та розміщений на офіційному веб-сайті МЗС Німеччини, охоплюючи широке коло читачів.
Фото: www.journalistic.space
Випускники кафедри працюють у газетах «Молодий Буковинець», «Погляд», «Версії», «Zorile Bucovinei», «Експрес», на телеканалах «Еспресо. ТБ», «ТВА», С4 «Чернівці», UA: Буковина, 5 канал, СТБ, «Спорт», «Футбол-2», ICTV, «Україна», «Голос Америки», «Надія», на сайтах «Радіо Свобода», «Галичина», на радіо Буковинська хвиля 100 FM, радіо UA: Буковина НСТУ, Радіо 10, в інформагентстві АСС, у видавництвах OÖN Druckzentrum (Австрія), «Букрек», «Чорні вівці» та ін. Вони є головними редакторами та успішними радіо- та телеведучими: Уляна Вітюк (редакторка газети «Експрес»), Оксана Танащик (редакторка телеканалу «ТВА»), Нікіта Добринін (телеведучий), Світлана Флікян – головна сценаристка телеканалу СТБ, Лілія Вакарюк – ведуча UA: Буковина, Роксолана Влох – режисерка ранкового шоу «Ранок у великому місті» на ICTV, Аліна Голіната-Слота – журналістка «Голосу Америки», Максим Скрипій – режисер власної продакшн-студії, Павло Гайдащук – головний редактор телеканалу С4 Чернівці (зараз воює в ЗСУ), Олександра Раца – заступниця головного редактора ІА АСС. Кафедра підтримує зв’язки з випускниками, залучає їх до навчального процесу та покращення освітніх програм.