Підготовка за спеціальністю «Журналістика» здійснюється з 2002 року. Кафедра як окремий структурний підрозділ відкрита у 2007 році. На кафедрі журналістики працюють 1 доктор наук із соціальних комунікацій (Л.Є.Василик) та 6 кандидатів наук – Т.С.Гринівський, О.М.Дзвінчук, Шутяк Л.М., Р.В.Пазюк, Ю.Г.Мельничук, Ю.О.Попович, троє Заслужених журналістів України – О.О.Жук, Т.П.Смолдирєва, В.Б.Стефанець. Очолює кафедру член НСЖУ та НМПУ доктор наук із соціальних комунікацій Л.Є.Василик. Працівники кафедри поєднують викладання та журналістську діяльність. Так, асистент О.О.Жук є журналісткою UA: Буковина, була авторкою та ведучою телепрограм «Європейським шляхом», «Студія А 3» (прямий ефір), «Спорт-драйв», «Зав’язь». Асистент В.Б.Стефанець багато років очолював газету “Доба”. Доцент Смолдирева Т.П. понад 40 років працювала на радіо “Буковина”, з них 20 років – головною редакторкою. Василик Л.Є. та Смолдирева Т.П. є медіаекспертами Інституту демократії імені Пилипа Орлика та авторами медіакричних статей, розміщених на сайтах ІДПО, “Детектор медіа”. Асистент Шутяк Л.М. є прес-секретарем міжнародного літературного фестивалю “Meridian Czernowitz”.
Кафедра здійснює підготовку за двома освітніми програмами – “Журналістика та кросмедійність” та “Видавнича справа та медіаредагування” за освітніми рівнями бакалавр та магістр. На денній і заочній формах навчається понад 250 студентів. Щорічно модернізуються навчальні плани відповідно до запитів стейкхолдерів та здобувачів вищої освіти. Завкафедри Василик Л.Є. працює в НМК з “Журналістики”, яка займається проблемами удосконалення підготовки фахівців. При кафедрі створена бібліотека для студентів, яка містить найновішу фахову літературу.
Доценти Василик Л.Є. та Гринівський Т.С. входять у спеціалізовані ради із захисту дисертацій. Викладачі кафедри виступають опонентами кандидатських і докторських дисертацій, рецензентами наукових публікацій, входять у редколегії фахових видань. Викладачі стажувалися в Укртелерадіопресінституті, Академії з прав людини для журналістів/журналісток, закінчили ряд Дистанційних курсів Інституту медіа права.
При кафедрі діє первинна організація НСЖУ, створена в ЧНУ. Василик Л.Є. є головою Комісії з журналістської етики у Чернівецькій області. Кафедра веде власний сайт journalistic.space, де студенти мають можливість друкуватися, а видавці – публікувати власні видавничі проекти, популяризує свою діяльність у соцмережі Facebook. Співпраця кафедри зі школами, гімназіями відбувається через молодіжну школу журналістики «ЮНПРЕС». Викладачі працюють у МАН, цьогоріч випускниця секції “Журналістика” Ілаш Валерія отримала ІІІ місце у всеукраїнському конкурсі робіт МАН (керівник – доцент Василик Л.Є.).
Кафедра підтримує зв’язок з регіональними ЗМІ, студенти на основі укладених договорів проходять практику у друкованих та в Інтернет-виданнях, на радіо та телебаченні, у прес-службах та видавництвах області та загалом України. Викладачами видано «Наскрізну програму практичної підготовки студентів напряму підготовки 061 «Журналістика» (2017).
Наукова проблематика кафедри охоплює дослідження журналістики та видавничої справи, зокрема Буковини. Науковці вивчають дотримання професійних стандартів у медіа, інформаційну політику та безпеку, фотожурналістику, 3D графіку, концепти сучасної публіцистики, розвиток радіо- та тележурналістики, крос-медійні тенденції, редакційний та видавничий менеджмент, займаються промоцією видань, соціокомунікативними моделями на регіональному телебаченні та ін. Дослідники приділяють увагу вивченню історії видавничої справи, зокрема ними проаналізовано здобутки і втрати друкарства в пострадянській Україні, з’ясовано причини, які призвели до кризи в галузі книговидання, простежено трансформацію ролі видавничої продукції у суспільстві – від визнання творів друку як духовної цінності до прагматичного значення у період ринкових відносин, на конкретних прикладах доведено, що розвиток книговидання країни безпосередньо залежить від державної політики у цій галузі. Простежено медіадискурс першої української газети в краї “Буковина” періоду Австро-Угорщини. Здійснено серію медіаекспертних монітрингових досліджень для ІДПО, проведено їх презентацію для регіональних журналістів.
Колективом кафедри видано методичні рекомендації та конспекти лекцій з важливіших навчальних курсів: Василик Л.Є. Журналістська етика (2007), Гринівський Т., Ножак О. Зв’язки з громадськістю. Жанровий поділ PR-текстів (2008), Гринівський Т. Історія зарубіжної журналістики: Навчально-методичний комплекс (2009), Гринівський Т. С., Копистинська І. М. Проблематика засобів масової комунікації (2009), Василик Л.Є. Світоглядна публіцистика сучасних літературно-художніх видань: концептосфера національної ідентичності (2010), Смолдирева Т.П. Голос епохи. З історії Чернівецького радіо (2010), Жук О.О. Золотий ювілей Чернівецького державного телебачення (2011), Дзвінчук О.М. Вступ до спеціальності «Журналістика» (2011), Савончак В.Я. Зображальна журналістика. Фотографія (2011), Ножак О.З. Основи виробництва друкованих ЗМІ (2011), Ножак О. З. Газета: художньо-технічне оформлення (2010), Бабич Н., Жук О. Культура спілкування у журналістській практиці (2012), Жук О.О. Теоретичні і практичні аспекти телевізійної журналістики (2018). Викладачі кафедри пройшли стажування у Всеукраїнському проекті «Цифрові медіа в університетах України», результатом чого стала модернізація НМК, пов’язаних з вивченням Інтернет-журналістики, та у проекті фонду «Відродження», у результаті чого у співавторстві з учасниками проекту було опубліковано спільне видання «Новітні медіа та комунікаційні технології»: комплекс навчальних програм для спеціальностей «Журналістика», «Видавнича справа та редагування», «Реклама та зв’язки з громадськістю» (2012). Кафедра взяла участь у написанні колективного видання “Зміст модулів базової навчальної програми CuQ” (2014). Василик Л.Є. є співаторкою колективного видання “Права людини та мас-медіа в Україні: збірник конспектів лекцій” (2018) та “Права людини та медіа діяльність: навчальні програми викладачів та викладачок журналістики” (2018).
Науковці кафедри беруть участь в українських та міжнародних наукових конференціях, у семінарах та тренінгах для ЗМІ, друкуються у наукових виданнях, є лауреатами ряду українських та обласних нагород у журналістиці. Кафедра співпрацює з журналістськими ГО, за підтримки яких для студентів відбуваються семінари та тренінги провідних українських журналістів. Кафедра веде майстер-класи, для прикладу – Василик Л.Є. «Судова влада та ЗМІ: забезпечення об’єктивного і неупередженого висвітлення діяльності загальних судів, зв’язки з громадськістю» (на базі Чернівецького регіонального відділення Національної школи суддів України» (2016), Смолдирева Т.П. «Як стати медіаграмотним, або Як врятуватися від пропаганди та маніпулювання свідомістю?» (2016), Пазюк Р.В. Майстер-клас з фотожурналістики на тему: “The Art of Photography” (м. Сібіу, Румунія) та ін.
Випускники працюють у друкованих ЗМІ, на сайтах, на радіо та телебаченні, у видавництвах та прес-службах. Студентами та викладачами кафедри проводяться заходи з відзначення Дня солідарності журналістів усього світу, Дня пам’яті загиблих журналістів та інших фахових дат, відбуваються зустрічі з провідними журналістами і видавцями. Студенти беруть участь у студентських конференціях та олімпіадах, поєднують навчання із роботою в медіа. Вони видають власні навчальні газети, журнали, брошури, буклети, розробляють дизайн та брединг. Студенти отримували нагороди: кінофестиваль «Скарб солідарності» (І місце за фільм «Жити не можна виживати», 2017), «Кіномедіа» (І місце, 2016), Фестиваль студентських робіт до 70-ліття Деклараціїї з прав людини (ІІІ місце, 2018). Увійшли у п’ятірку Всеукраїнського VII конкурсу «Честь професії» у номінації «Надія журналістики» (2016), здобули ІІІ місце у Міжнародному фестивалі реклами Scotch Fest (Київ, 2017), виграли III місце у Всеукраїнському конкурсі “Золотий компас” (2016), презентувавши PR-ПРОЕКТ “ART HUNTERS СLUB”.
Щорічно студенти беруть участь у студентських наукових конференціях (на базі ЧНУ, у Видавничо-поліграфічному інституті Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», у Київському університеті імені Бориса Грінченка, в Одеському національному політехнічному університеті, в Казахському Костанайскому державному університеті ім. Ахмета Байтурсинова, в НУ Львівська політехніка та ін.).
Основні навчальні курси кафедри:
Теорія масової комунікації, Мультимедійні засоби створення та верифікації контенту, Агенційна журналістика, Медіабезпека, Веб-дизайн та html-програмування, Юзабіліті сайту, Жанри в Інтернеті, Організація роботи віртуальної редакції, Фотожурналістика, Медіа етика, Радіовиробництво, Телевиробництво, Проблематика ЗМІ (економіка, політика, право, міжнародна), Практикум з Adobe InDesign, Аудіо- та відеоредактор, Мультимедіа продукція, Телебачення онлайн, Кросмедійність, Комунікаційні технології, Журналістське розслідування, Кросмедійна публікація, Авторське право, Медіаправо, Інформаційна політика та безпека, Електронні видання, Концепція друкованого видання, Промоція видань, Шрифтознавство, Макети і верстка, Видавничий менеджмент та маркетинг та інші.
Традиційними стали Літні школи журналістики для студентів західноукраїнських вузів: дві проведені за програмою ТЕМПУС-IV та три у партнерстві з Інтерлінк Академією (Німеччина). Викладачі та студенти працюють у міжнародних журналістських проектах. Успішним був міжнародний проект “Meet Up” у партнерстві з Ostbayerische Technische Hochschule Amberg-Weiden, University of Applied Sciences (Університет Амберг-Вайден, Німеччина). Студенти та викладачі пройшли тижневе стажування у м. Амберг (Німеччина) та зняли фільм “Flucht und Heimat”: https://www.youtube.com/watch?v=w0ic9gui3lg Презентація відбулася в Німеччині та в Україні. Продовженням співпраці стало навчання студентів у Німеччині в Університеті Амберг-Вайден. Традиційною є студентська практика в університетах Польщі (Краків, Жешув). Підтримується Міжнародне стажування студентів за програмою німецько-українських зустрічей молоді у Берліні.
Кафедра у партнерстві з чотирма українськими вузами (Одеса, Суми, Дніпропетровськ, Тернопіль), вузами Молдови (Кишинів), Університетом імені Лучіана Блага (Румунія), Віденським університетом (Австрія) та університетом м. Пассау (Німеччина) працювала у Міжнародному ТЕМПУС-проекті «Крос-медіа і якісна журналістика. Інновації в університетській освіті журналістів у мережевому суспільстві», який фінансувався як грант ЄС. У рамках гранту викладачі брали участь у тренінгах «Тitch and titch» та наукових конференціях за кордоном (Румунія, Німеччина), відбулися Літні школи журналістики для студентів (Пассау-2013, Сібіу-2014, Чернівці-2015 та 2016), пройшло стажування на базі газети «Mittelbayerische Zeitung» (Регензбург) та медіа-компанії «Bayern» (Нюрнберг). Кафедра була співорганізатором Міжнародної конференції «Свобода завдяки/через медіа» (Пассау, Ніімеччина – 2015), взяла участь у розробці навчального плану з крос-медійної магістерської підготовки, модернізувала підготовку журналістів. На грантові кошти ЄС створено крос-медійну лабораторію, оснащену найсучаснішим обладнанням, яке щоденно використовується в навчальному процесі і де викладачі навчають студентів працювати в крос-медійній редакції та публікувати контент на різних медійних платформах.
У 2018 році кафедра розпочала проект ЕРАЗМУС+ КА2 “Journalism Education for Democracy in Ukraine: Developing Standards, Integrity and Professionalism”. Партнерами кафедри є Університет м.Бат Спа (Великобританія), Університет Ліннея (Швеція), Університет м.Лодзь (Польща). Проект спрямований на модернізацію журанлістської освіти за зразком країн ЄС. У рамках проекту виклаадчі кафедри взяли участь у трьох міжнародних наукових конференціях: Університет м.Бат Спа (Великобританія), КНУ ім.Т.Шевченка, Університет Ліннея (Швеція).
Кращі випускники кафедри працюють у газетах «Молодий Буковинець», «Погляд», «Версії», «Zorile Bucovinei», «Експрес», на телеканалах «Еспресо. ТБ», «ТВА», ТРК «Чернівці», UA: перший, 5 канал, СТБ, «Спорт», «Футбол-2» , ICTV, «Україна»,«Голос Америки», «Надія», на сайтах «Радіо Свобода», «Галичина», у журналі ХХL, на радіо “Буковинська хвиля 100 FM”, радіо UA: Буковина НСТУ, «Радіо 10», в інформагентстві АСС, у видавництвах OÖN Druckzentrum (Австрія), «Букрек» та ін. Є редакторами видань “Буковина” (Оксана Танащик), “Експрес” (Уляна Вітюк), ХХL (Нікіта Добринін).