ФІЛОЛОГІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ
Філологічний факультет постав як окремий підрозділ у 1940 році після реорганізації колишнього румунського університету в український вищий навчальний заклад: до того часу вивчення філологічних наук було зосереджене на філософському факультеті.
У 1940 р. на філологічному факультеті вперше в Чернівецькому університеті, поряд з іншими підрозділами, відкрито окреме відділення української мови і літератури та розпочато підготовку спеціалістів цього фаху. На цей самий час припадає також і створення кафедри української мови і літератури, яка (поряд із навчальною роботою) намітила розробку наукових проблем, пов’язаних з історією літератури, фольклором, літературною мовою та діалектами. З часом на її основі виникли кафедри історії української літератури та української мови, які стали міцним підґрунтям для кафедри сучасної української мови та кафедри історії і культури української мови. Крім згаданих, на факультеті в різний час були створені та реорганізовані кафедри російської мови; російської літератури; латинської мови; румунської і класичної філології; загального мовознавства та історії і теорії світової літератури. Після вимушеної трирічної перерви, зумовленої подіями Другої світової війни, у 1944 році філологічний факультет відновив діяльність, маючи у своєму складі відділ слов’янської філології зі спеціальностями “Українська мова і література” та “Російська мова і література”, а також відділ романо-германської філології (1954 року став окремим факультетом).
У різний час на факультеті працювали такі відомі вчені, як: Р.Волков, О.Фатов, О.Гуля, В.Лесин, О.Пулинець, А.Волков, Г.Сорбале, І.Слинько, Ю.Карпенко, Г.Бостан, Н.Гуйванюк, А.Нямцу та ін. Серед колишніх студентів філологічного факультету – лауреати Національної премії ім. Тараса Шевченка: Ліна Костенко, Володимир Яворівський, Тарас Мельничук, Федір Погребенник, Марія Матіос. Близько 60 випускників стали членами Національної Спілки письменників України.