logoІсторія

ФІЛОЛОГІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ

Філологічний факультет як окремий підрозділ університету сформувався у 1940 р. Однак викладання філологічних дисциплін розпочалося ще з 1875 року – з часу створення кафедри української мови і літератури.

Філологічний факультет здійснює підготовку за освітніми рівнями «бакалавр» і «магістр» (денна та заочна форма навчання) за спеціальностями:

 1. Середня освіта (українська мова та література).
 2. Середня освіта (румунська мова та література).
 3. Середня освіта (російська мова та література).
 4. Середня освіта (зарубіжна література та англійська мова).
 5. Філологія (українська мова та література).
 6. Філологія (румунська мова та література).
 7. Філологія (російсько-український переклад).
 8. Філологія (зарубіжна література та теорія літератури)”.
 9. „Журналістика” (спеціалізації „Журналістика та кросмедійність”, „Видавнича справа та медіаредагування”).

 

Навчальний процес забезпечує 7 кафедр:

 • кафедра сучасної української мови;
 • кафедра icтopiї та культури української мови;
 • кафедра української літератури;
 • кафедра слов’янської філології та порівняльного літературознавства;
 • кафедра зарубіжної літератури та теорії літератури;
 • кафедра румунської та класичної філології;
 • кафедра журналістики.

 

Сьогодні філологічний факультет – це один із структурних підрозділів університету, що слугує важливим навчально-виховним, науковим та культурно-просвітницьким центром. На факультеті навчається понад 1000 студентів, працює 14 докторів наук, професорів, близько 60 доцентів та понад 20 асистентів.

На факультеті проводяться традиційні міжнародні та всеукраїнські наукові конференції, видаються монографії викладачів, фахові збірники та журнали, працюють наукові гуртки з української мови, румунської філології, із перекладу та славістичних студій. Щорічно кращі студенти виступають з доповідями на наукових конференціях, стають учасниками та призерами в різноманітних конкурсах (у Міжнародному мовно-літературному конкурсі імені Тараса Шевченка; Міжнародному конкурсі знавців української мови імені Петра Яцика; у Всеукраїнській олімпіаді з української мови та літератури); у лінгвокраєзнавчих літніх практиках лінгвістичних шкіл у Польщі, Чеській Республіці, у Литві; у  літній школі журналістики, семінарах і тренінгах у Німеччині та Румунії. Студенти можуть здобувати освіту паралельно у ВНЗ Польщі, Румунії, Чехії й одержувати український і зарубіжний дипломи магістра з обраної спеціальності. Всі, хто досягає вагомих успіхів у науково-дослідній роботі, навчаються в магістратурі й аспірантурі, мають змогу захищати дисертаційні роботи в спеціалізованій вченій раді, що відкрита на філологічному факультеті.

Факультет співпрацює з провідними інституціями МОН України і НАН України. В умовах сьогодення активізувалося міжнародне співробітництво, зокрема – співпраця з провідними європейськими університетами: Яґеллонський університет (Краків, Польща); Педагогічний університет ім. КЕН у Кракові  (Краків, Польща), Люблінський католицький університет (Люблін, Польща); Варшавський університет (Варшава, Польща); Лодзький університет (Лодзь, Польща); Клузький університет імені Бабеша-Бойяї (Румунія); Сучавський університет „Штефан чел Маре” (Румунія), Ясський університет (Румунія), Державний університет Пітешті (Румунія); навчальними закладами Ізраїлю (кафедра славістики Єрусалимського університету); Карлів університет (Прага, Чехія); Брестський університет (Білорусь), Загребський університет (Загреб, Хорватія).

Творчо обдаровані студенти створюють свої онлайн-журнали та веб-ресурси, інтерактивні сайти видавництв, вдосконалюють здібності в Літературній студії імені Степана Будного, проводять мистецькі вечори-зустрічі, беруть активну участь у громадському житті факультету. Інноваційне технічне оснащення, зокрема – наявність кросмедійної лабораторії (навчальної студії із сучасною технікою для зйомки та аудіо-, фото- і відеомонтажу, техніки для повноколірного друку, комп’ютерів „Apple”), сприяє добре налагодженому навчально-виховному процесу на факультеті. Забезпечення отримано в рамках виграного міжнародного „Tempus-проекту” від Європейського Союзу.

Випускники факультету працюють викладачами ВНЗ різних рівнів, учителями шкіл, гімназій та ліцеїв, здійснюють російсько-українські переклади та видавничу діяльність, є письменниками, журналістами, редакторами, ведучими на телебаченні та радіо, прес-секретарями в адміністративних структурах та бібліотекарями.

Факультет живе повноцінно: приходять нові покоління студентів, займаються науковими дослідженнями викладачі, окреслюються перспективи розвитку філологічної науки загалом.