Наукова робота кафедри
Кафедральна тема: Актуальні питання масової комунікації, журналістики та видавничої галузі (2020-2024 рр.)
На кафедрі ведеться робота над дослідженням історії та сучасних тенденцій розвитку української журналістики і видавничої справи. Здійснено модернізацію освітніх програм у міжнародних проектах ТЕМПУС та ЕРАЗМУС. На основі аналізу плану підготовки, якості викладання, міжнародних зв’язків та зовнішньої комунікації зі ЗМІ кафедра журналістики увійшла у п’ятірку лідерів в Україні з підготовки журналістів: http://osvita.mediasapiens.ua/mediaprosvita/education/reyting_ukrainskikh_ fakultetiv_zhurnalistiki_ocholila_shkola_uku_go_detektor_media/
За останні роки захищено п’ять кандидатських дисертацій – Шутяк Л.М., Пазюк Р.В., Мельничук Ю.Г., Попович Ю.О., Раренко Л.А.
На кафедрі працюють троє Заслужених журналістів України: Смолдирева Т.П., Жук О.О. та Стефанець В.Б.
Доценти Василик Л.Є. та Смолдирева Т.П. є медіаекспертами Інституту демократії імені Пилипа Орлика та на постійній основі проводять моніторинги регіональних ЗМІ щодо дотримання професійних стандартів та якості роздержавлених друкованих видань (Чернівецька, Хмельницька, Івано-Франківська обл.). Результати оприлюднюються на сайті ІДПО. Доц. Василик Л.Є. та доц. Смолдирева Т.П як експертки Інституту демократії ім.П.Орлика організували та провели Всеукраїнську онлайн дискусію «Регіональні медіа: нинішній стан та перспективи. Як покращити контент роздержавлених медіа: відверта розмова з редакторами» https://idpo.org.ua/announcements/3557-onlajn-diskusiya-na-temu-regionalni-media-ninishnij-stan-ta-perspektivi-anons.html?fbclid=IwAR0Z0BHgOzkvbbs-cZT4VkpFTn0nRWhjw-Jf2CyB7-zpnFJydE7utdIOPzA
Кафедра досліджує сучасні тенденції використання 3-D графіки в інтерактивних видах зовнішньої реклами (Л.А. Раренко). Дослідження використання 3D графіки у сфері соціальних комунікаціях зосередилось довкола теми «Інтерактивна рекламна візуалізація в ЗМІ – концепт 3D графіки». Досліджена візуалізація у ЗМІ контенту інтерактивної реклами та конвергенції реклами та ЗМІ. Окремо проаналізовано конвергенцію різних типів графіки та поєднання їх з інтерактивністю у рекламі ЗМІ. Досліджено історію використання 3D в ЗМІ (реклама, оформлення ефіру, дизайн онлайн та друкованих ЗМІ). Схарактеризовано сегмент 3D графіки у рекламі, яка поширюється в теле- та онлайн ЗМІ. Міждисциплінарний підхід вимагав охоплення кількох галузей знань: фізика (оптична природа 3D зображень), інженерія (технології створення 3D), нейробіологія та психологія (сприймання 3D людський мозком (суб’єктивність сприймання 3D проекцій на 2D площині), маркетинг (реклама із застосуванням 3D) і відповідного осмислення об’єкту дослідження (3D реклама) в сфері соціальних комунікацій, трансформація, видозмінення та вплив, передусім, на візуальний образ ЗМІ. Визначена термінологічна дефініція понять. Зроблені висновки. Визначені особливості та перспективи розвитку 3D реклами, специфіка рекламної графіки у в теле- та онлайн ЗМІ, переваги та недоліки використання інтерактивної 3-D реклами в теле- та онлайн-медіа України. Досліджено процеси створення та поширення інтерактивної графіки в онлайн-медіа. Проаналізовано основні тенденції та проблеми у впроваджені та використанні 3-D графіки в інтерактивних видах реклами. Здійснено контент-аналіз інтерактивної 3D реклами на сайтах українських ЗМІ. Виявлено специфіку рекламної 3D візуалізації в ЗМІ.
Поглиблено уявлення про адвокаційну журналістику: написано силабуси з правозахисних навчальних дисциплін та видано навчальний посібник для студентів у співавторстві з викладачами Академії з прав людини для журналістів/журналісток.
На кафедрі ведеться дослідження сучасної публіцистики в Інтернеті, її жанрових характеристики (особливості в контексті «Нового журналізму», авторська колонка на інтернет-ресурсах, основи професійної майстерності польської та американської журналістики – доц. Л.М.Шутяк).
Досліджується фотожурналістика та обробка відео в html5, фактчекінг, мобілографія як елемент крос-медійності (доц. Пазюк Р.В.).
Об’єктом вивчення стали соціокомунікаційні моделі телевізійних текстів прямого ефіру, крос-медійні тенденції на телеканалах та організація крос-медійного виробництва, культура і техніка прямоефірного мовлення. Досліджено теоретичні і практичні аспекти телевізійної журналістики: актуальні проблеми редагування телевізійних текстів, поняття „телевізійного тексту” в умовах модифікації жанрів, проблему тексту і жанру в телевізійній комунікації, дискурс і наратив у творчій індивідуальності тележурналіста, звернуто увагу на регіональне ТБ в контексті загальнодержавного в умовах глобалізації (асист. Жук О.О.).
Проаналізовані концепти сучасної публіцистки, конвергенція медіа та крос-медійність, професійні медіа-стандарти, становище роздержавлених локальних медій, інформаційна політика в умовах війни (доц. Василик Л.Є.). У співавторстві з колективом Інституту демократії імені Пилипа Орлика вісім років проводиться моніторинг регіональних медіа щодо дотримання медіастандартів та якості роздержавлених ЗМІ в регіонах України.
Досліджувалася історія преси та релігійна журналістика (асист. Мельничук Ю.Г.), ідея соборності в українській пресі Буковини австрійського та румунського періодів (асист. Попович Ю.О.).
Увага приділяється вивченню видавничої справи та редагування. Досліджувалася державна підтримка друку, дитячі книжкові видання, видання шрифтом Брайля (доц. Гринівський Т.С.), сучасні тенденції розвитку буковинської та української преси, перехід друкованих ЗМІ у цифровий формат (асист. Мельничук Ю.Г., доц. Шутяк Л.М., асист. Стефанець В.Б.). Асистентка Раренко Л.А. отримала стипендію у криптовалюті від компанії “Orca Finance” за високі показники в рейтингу викладачів ЧНУ.
У рамках роботи в міжнародному проекті «Журналістика у європейському суспільстві» за підтримки МЗС Німеччини створено навчальний посібник для студентів та журналістів, які висвітлюють інформаційні війни, у співавторстві з колегами з Тбіліського державного університету ім.І.Джавахішвілі – “Communicating conflicts: history, status-quo and perspectives in the media of Georgia, Ukraine and Germany” (Berlin, 2020). Простежено теми інформаційної політики та безпеки в контексті гібридної війни Росії проти України, розглянуто гібридну війну як модель конфліктної комунікації, стандарти журналістики в умовах війни, пропаганду в медіа.
Викладачі брали участь в українських та міжнародних наукових конференціях, зокрема в рамках міжнародних проектів кафедри Темпус IV та Еразмус+. Ними проводяться майстер-класи з медіаграмотності, із забезпечення об’єктивного і неупередженого висвітлення діяльності судів та зв’язків з громадськістю, з фотожурналістики, медіаграмотності, монтажу відео тощо.
Завкафедри Василик Л.Є. брала участь у роботі НМК з «Журналістики» та працювала експертом з акредитації та ліцензування, доц. Василик Л.Є. та доц. Гринівський Т.С. входять у спецради із захисту дисертацій. Викладачі опонують кандидатські та докторські дисертації. Кафедра підготувала ряд відгуків на автореферати дисертацій. Викладачі входили у редколегію наукових журналів: доц. Василик Л.Є. («Вісник Харківського Національного університету імені В.Н. Каразіна. – Серія: соціальні комунікації» (Харків), «Медіа форум» (Чернівці); доц. Гринівський Т.С. («Український інформаційний простір» (Київ). На кафедрі постійно проходять наукові семінари. Відбуваються міжнародні наукові стажування (Польща, Великобританія, Швеція). У 2023 році проведено І Всеукраїнську науково-практичну конференцію для молодих вчених “Українські та світові медіа під час повномасштабного вторгнення рф: нові вимоги та виклики” й видано збірник матеріалів.
Кафедра підготувала рецензію на докторську програму «Масова комунікація», розроблену доцентами факультету соціальних та політичних наук Тбіліського державного університету імені Іване Джавахішвілі Ніно Чалаганідзе та Натією Купрашвілі
Студентська наукова робота: Студенти постійно беруть участь у щорічній студентській конференції в ЧНУ, у Форумі видавців (Львів) та Букфесті (Чернівці), у форумі “Кіномедіа”, мають публікації у фахових виданнях та призові місця на всеукраїнських студентських конкурсах та фестивалях.
Посібники та монографії:
- Зміст модулів базової навчальної програми CuQ / Л. Є. Василик, Т.С. Гринівський, Р.В. Пазюк та ін. Видавництво СДУ, 2014. 120 с.
- Cretu Ioana Narcisa. Guzun Mihail. Vasylyk Ljubov. Crossmedia: Un ghid pentru studentii specializarilor de jurnalizm. – Schiller Publishing House, Bonn/Germani – Sibiu/Romania,2015. Sibiu, Strada Mitropoliei 30. 140 s.
- Крецу Іоанна Нарчіса. Гузун Міхаіл. Василик Любов. Підручник з крос-медіа. Schiller Publishing You-se: Bonn / Germany – Sibіu/ Romania, 2015. Sibіu, Strada Mitropoliei – 30. 140 с.
- Василик Л. Є. Медіабезпека: Навчальний посібник. Чернівці: ЧНУ, 2015. 164 с. З грифом МОНУ
- Жук О.О. Теоретичні і практичні аспекти телевізійної журналістики. Чернівці: Букрек, 2018. 224 с.
- Журналістська етика : Конспект лекцій / уклад.: Л. Є. Василик; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. Чернівці : Рута, 2007. 96 c.
- Василик Л.Є. Світоглядна публіцистика сучасних літературно-художніх видань: концептосфера національної ідентичності : монографія / Л. Є. Василик; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. Чернівці, 2010. 415 c.
- Бабич Н.Д., Жук О.О. Культура спілкування у журналістській практиці: навчально-методичний посібник. Чернівці, 2012.
- Права людини та мас-медіа в Україні: збірник конспектів лекцій. К. 2018.
- Права людини та медіа діяльність: навчальні програми викладачів та викладачок журналістики. К., 2018.
- Communicating conflicts: history, status-quo and perspectives in the media of Georgia, Ukraine and Germany. Berlin, 2020.
- W kręgu prasy dawnej i współczesnej Wybrane problemy. Т. 1. (Спільний українсько-польський збірник). RZESZÓW: WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU RZESZOWSKIEGO, 2021.
Публікації за кордоном:
- Lyubov Vasylyk. Investigative Journalizm in Ukraine: Formacion of a Civil Societi through the Media // Freedom of the Mеdia – Freedom through Media? – Global journalism research series. Vol. 4. Bochum/Freiburg, 2015. С. 69-79.
- Василик Л.Є. Інвестигативна журналістика в Україні: становлення громадянського суспільства через ЗМІ // Freedom of the Mеdia – Freedom through Media? – Global journalism research series. Vol. 4. Bochum/Freiburg, 2015. С. 80-91.
- Vasylyk Liubov. Abordarea crossmediala – Transmedia storytelling // Crossmedia: Un ghid pentru studentii specializarilor de jurnalizm. – Schiller Publishing House, Bonn/Germani – Sibiu/Romania, 2015. Sibiu, Strada Mitropoliei 30. s. 27-34.
- Василик Л.Є. Тенденції функціонування друкованих медіа в Україні / W kręgu prasy dawnej i współczesnej. Wybrane problemy (Тоm 1). WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU RZESZOWSKIEGO. 2021. S. 272-287
- Пазюк Р.В. Фотожурналістика / Ткаченко О., Дудченко Л., Пазюк Р. // Підручник з крос-медіа. Schiller Publishing Youse: Bonn / Germany – Sibіu/ Romania, 2015. – Sibіu, Strada Mitropoliei 30. С. 45-52.
- Pazyuk R. Fotojurnalizmus // Pazyuk R., Dudchenko L., Tkachenko O. Crossmedia: Un ghid pentru studentii specializarilor de jurnalizm. – Schiller Publishing House, Bonn/Germani – Sibiu/Romania, 2015. Sibiu, Strada Mitropoliei 30. s. 41-49.PP
- Пазюк Р.В. Відео в html 5 / Р.В.Пазюк // Підручник з крос-медіа. – Schiller Publishing Youse: Bonn / Germany – Sibіu/ Romania, 2015. Sibіu, Strada Mitropoliei 30. С. 68-71.
- Попович Ю. О. Міжнародні новини на сторінках газети „Буковина” (1885– 1887 рр.) // W kręgu prasy dawnej i współczesnej. Wybrane problemy (1). Жешув, 2021. С. 141-156.
- Pazyuk R. Video html 5 / Pazyuk R. // Crossmedia: Un ghid pentru studentii specializarilor de jurnalizm. – Schiller Publishing House, Bonn/Germani – Sibiu/Romania, 2015. Sibiu, Strada Mitropoliei 30. s. 66-68.PP
- Гринівський Т. Пазюк Р. Преса як засіб національної самоідентифікації в умовах мультикультурного суспільства Буковини кінця ХІХ – початку ХХ століть. W kręgu prasy dawnej i współczesnej. Wybrane problemy. – RZESZÓW: WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU RZESZOWSKIEGO, 2021. С. 157-167.
- Жук О.О. Мodelele inductive şi deductive ale textelor de televiziune ca forme de comunicare socială // noi direcţii în cercetarea textelor şi discursurilor. – analize şi interpretări. – presa universitară clujeană, 2014. С. 309-315.
- Жук О.О. Diskursul multicultural cu aplicare la modele de texte series pentru televiziune (studio de caz: regiunea Cernauti) // Glasul Bucovinei. – Cernauti – Bucuresti, 4/2015. С. 41-44.
- Мельничук Ю. Г. Рецепція релігійної проблематики в газеті „Нова Буковина” (1912 –1914) в контексті суспільно-історичних процесів // W kręgu prasy dawnej i współczesnej Wybrane problemy. Т. 1. RZESZÓW: WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU RZESZOWSKIEGO, 2021. С. 184 – 201.
- Шутяк Л.М. Соціальні медіа в роботі журналіста / Л.М.Шутяк // Підручник з крос-медіа. – Schiller Publishing Youse: Bonn / Germany – Sibіu/ Romania, 2015. – Sibіu, Strada Mitropoliei 30. С. 99-103.
- Shutiak L. Social media in activitatea jurnalistului / Shutiak L. // Crossmedia: Un ghid pentru studentii specializarilor de jurnalizm. – Schiller Publishing House, Bonn/Germani – Sibiu/Romania, 2015. – Sibiu, Strada Mitropoliei 30. s. 95-99.
- Shutiak L. Social media in activitatea jurnalistului / Shutiak L. // Crossmedia: Un ghid pentru studentii specializarilor de jurnalizm. – Schiller Publishing House, Bonn/Germani – Sibiu/Romania, 2015. – Sibiu, Strada Mitropoliei 30. s. 95-99.
- Шутяк Л. М. Авторская колонка как образец «нового журнализма» (на примере Gazeta.ua и Погляди-ТСН.ua) / Л. М. Шутяк // «Научный руководитель». Волгоград : СМИ, 2014. С. 22–30.
- Zhuk O. Мodelele inductive şi deductive ale textelor de televiziune ca forme de comunicare socială / O. Zhuk // Noi direcţii în cercetarea textelor şi discursurilor. Analize şi interpretări. Presa universitară clujeană, 2014. С. 309-315.
- Попович Ю. Соборність – ключова ідея у редакційній політиці газети «Буковина» (1895-1897 рр.) // Spheres Of Culture. Люблін, 2016. с. 508-517.
- Rarenko L.A. 3D graphics design on TV and online media / L.Rarenko // The Advanced Science Journal // The advanced science journal. – United states, 2017. –Issue 02. – Volume 2017.
- Melnychuk Yuliya. Disscussion aspects of religious issues in magazine “Bucovyna” and other mass media of Austro-Hungarian empire period / Y. Melnychuk // Spheres of culture. Volume XV. Lublin, 2016 P. 496-507.
- Shutiak L. State Sovereignty of Ukraine and Cultural Reality: Attempts of Critical Reflection / R. Dzyk, L. Shutiak // XII International Symposium Contemporary Issues of Literary Criticism “The Idea of State Sovereignty and XX Century Literature” (Dedicated to the 100th Anniversary of the Declaration of Georgia’s State Independence) : Theses. Tbilisi : Shota Rustaveli Institute of Georgian Literature. S. 84–85.
- Shutiak L., Dzyk R., Ukraine of the 90-s in a “New Journalistic Novel” by Les Beley “The Wicked Nineties: Love and Hatred in Uzhhorod”. XIII International Symposium Contemporary Issues of Literary Criticism “Political Events of 1980-1990s and Literary Discourse” : Proceedings of International Symposium. Part II. Tbilisi : TSU Shota Rustaveli Institute of Georgian Literature, 2019. S. 54–64.
- Liubov Vasylyk. Hybrid Warfare as a Model of Conflict Communication: Ukrainian Context // Communicating conflicts: history, status-quo and perspectives in the media of Georgia, Ukraine and Germany. Berlin, 2020. S. 8-18.
- Volodymyr Stefanets. Minsk Agreements: The Path to Peace in Ukraine or the Russian Trap for the Destruction of the Postwar World Order? // Communicating conflicts: history, status-quo and perspectives in the media of Georgia, Ukraine and Germany. Berlin, 2020. S. 62-71.
- Liliia Shutiak. Between Standards and Propaganda: Journalism Ethics in Times of Conflict // Communicating conflicts: history, status-quo and perspectives in the media of Georgia, Ukraine and Germany. Berlin, 2020. S. 76-85.
- Шутяк Л.М. Художній репортаж в українських друкованих та онлайн-ЗМІ (особливості розвитку жанру) // W kręgu prasy dawnej i współczesnej Wybrane problemy. Т. 1. RZESZÓW: WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU RZESZOWSKIEGO, 2021. С. 226 – 241.
- Roman Paziuk. Information warfare in Ukraine: Why disinformation still works effectively? // Communicating conflicts: history, status-quo and perspectives in the media of Georgia, Ukraine and Germany. Berlin, 2020. S. 110-114.
- Borovyk A., Mitchuk O., Demianchuk V., Zoliak V., Paziuk R. The Legal Aspects of the Activities of Journalists and Media Professionals Related to Human Rights Protection // Journal of Legal, Ethical and Regulatory Issues; Volume 23, Issue 2, 2020; Print ISSN: 1544-0036; Online
- Попович Ю.О. W kręgu prasy dawnej i współczesnej // Wybrane problemy. Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego Rzeszów. 2021. С. 141-156.