Тра

У ВИШИВАНЦІ ТАЇНА СТОЛІТЬ

День вишиванки – свято, що покликане єднати та гуртувати українців як націю.
20 травня на кафедрі сучасної української мови філологічного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича відбулося урочисте засідання гуртка української мови, керівником якого є доцент кафедри АЛЛА АНТОФІЙЧУК.
Засідання гуртка відбувалося під гаслом: «У ВИШИВАНЦІ ТАЇНА СТОЛІТЬ», адже саме вишиванка є особливим національним символом, своєрідним кодом українського етносу із зашифрованими оберегами та знаками.
До членів гуртка та гостей з вітальним словом звернулася виконувач обов’язків ректора Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, доктор історичних наук, професор ТАМАРА МАРУСИК, яка розповіла про історію виникнення та основні етапи становлення сьогоднішнього свята, яке згодом набуло статусу міжнародного. Тамара Володимирівна відзначила важливість святкування Дня вишиванки – свята національної й духовної єдності, яке об’єднує українців незалежно від країни проживання, віросповідання чи політичних поглядів.
Завідувач кафедри сучасної української мови, доктор філологічних наук, професор СВІТЛАНА ШАБАТ-САВКА привітала учасників святкового засідання і зауважила, що День вишиванки – свято, що відображає національний дух, утілює багату етнокультуру, символізує родинну пам’ять, безперервний зв’язок поколінь, тому треба шанувати й оберігати вишиту сорочку як національну святиню, як неоціненний скарб української ідентичності та самобутності.
Почесна гостя урочистого засідання гуртка, доцент кафедри фізіології ім. Я. Д. Кіршенблата Буковинського державного медичного університету, член громадської організації «Вишиваний дивотвір», неодноразова учасниця аматорських мистецьких проєктів у галузі прикладного мистецтва, майстриня вишивки ОЛЕНА ЯСІНСЬКА поділилася власними міркуваннями щодо проблем збереження національно-культурних цінностей, влучно відзначивши, що саме збереження традицій – основа будь-якого розвитку.
Майстер народної вишивки, писанкарства, заслужений діяч мистецтв України, журналіст, педагог, етнограф, художник-модельєр, дизайнер, колекціонер, лауреат численних премій МИКОЛА ШКРІБЛЯК виступив з цікавою, інформативно насиченою доповіддю, яка стосувалася різноманітних аспектів вивчення вишиванок, вишивальних технік, вишивальної термінології, особливостей структури буковинського орнаменту.
Магістрантка кафедри сучасної української мови ОЛЕНА СКЛЯРОВА презентувала огляд основних положень досліджень Ірини Зінченко, багаторічного доцента кафедри, у наукових працях якої здійснено комплексний лінгвістичний аналіз шляхів формування назв вишивальних технік у гуцульських і суміжних з ними говірках.
Естетичною окрасою засідання гуртка було декламування поезій українських авторів та майстерне виконання пісень студентами філологічного факультету ЕЛЬВІРОЮ КОЖОКАР, АННОЮ-ДІАНОЮ ВІКОВАНЮК, АНДРІЄМ КАПАЦИ, ОЛЕНКОЮ ГОРБАТЮК.
Глибоко емоційні виступи гостей підтвердили, що вишиванка для українців – це національна святиня, у якій закарбована життєва мудрість та світосприйняття народу.