Кві

Блискучий захист дисертації в разовій спеціалізованій вченій раді

19 квітня 2023 р. аспірантка кафедри української літератури Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Діана Олександрівна ЛЬОХАРТ достроково захистила дисертацію «Сакральний дискурс поетичної творчості Віри Вовк» на здобуття наукового ступеня доктора філософії Науковий керівник – професор Володимир АНТОФІЙЧУК

Офіційні опоненти – професори Ігор НАБИТОВИЧ і Наталія ЛЕВЧЕНКО

Рецензенти – професор Петро Рихло та доцент Лариса МАРКУЛЯК

Голова спецради – професор Світлана ШАБАТ-САВКА

На дисертацію відгукнулися: професор Ужгородського національного університету Оксана ТИХОВСЬКА, ст. науковий співробітник Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України Надія ГАВРИЛЮК, доцент Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка Людмила ПОЧИНОК

ВІТАЄМО!!!

Над дисертаційним дослідженням Діана Льохарт почала працювати ще студенткою, коли обрала тему магістерської роботи «Біблійно-християнський контекст поезії Віри Вовк», яку успішно захистила, виявивши високу освіченість і ту загальнокультурну підготовку, за якої Біблія тлумачиться як складник системного корпусу загальнолюдської культури. Вужче – розробка обраної теми передбачає знання історії літератури народів світу (в тому числі й української) як взаємодії наступності й новаторства в художньому розвиткові людства чи окремо взятого народу.

Свої перші спостереження, зафіксовані у студентських наукових працях – випускній роботі та п’яти статтях, – Діана Льохарт розгорнула в широкі дисертаційні узагальнення, залучивши до аналізу весь корпус поетичних текстів Віри Вовк, і, звісно, значно збагативши теоретико-методологічну основу свого дослідження й ефективно використавши в ньому різні літературознавчі методи. Вивчення художніх текстів дисертантка здійснила крізь призму категорії сакрального, в контексті релігійного та міфологічно-ритуального світовідчування і світовідображення поетеси. У своїй праці Діана Льохарт наголошує, що категорія сакрального – це загальна категорія, визначальне поняття буття людини та її існування у світі, а література, в тому числі й поезія – один із «проявів сакрального в людській екзистенції,

в почуваннях, почуттях і переживаннях людини, є вираженням устремління людини спілкуватися з Абсолютом, шукати художніх форм виявів цього спілкування».

На основі ретельного аналізу художніх текстів і різних біографічних фактів Діана Льохарт переконливо довела тісний взаємозв’язок світогляду і художньої творчості Віри Вовк. Зокрема вона підкреслила, що в дитинстві письменниця виховувалася на християнських традиціях, і цих настанов вона неухильно дотримувалася протягом усього життя. Так само вона мала глибокі знання з історії західноєвропейської та латиноамериканської культур, а також світових релігій. Тому для творчої системи Віри Вовк характерний синтез християнських образів і символів із персонажами інших релігій, поєднання міфо-ритуального та релігійного світобачення. На основі цих спостережень дисертантка робить один з головних висновків свого дисертаційного дослідження: «Віру Вовк можна назвати поетесою не просто християнською, а релігійною (у найширшому розумінні), оскільки в її творчій палітрі сакральне має не тільки християнське вираження, а й інших релігій. Її світосприймання й пантеїстичне, де пантеїзм нерозлучний із християнством. Поетичне слово мисткині пронизане глибоким художнім асоціативним єднанням зі священним».

Унаслідок застосування різних методик Діана Льохарт всебічно показала міцний зв’язок творчості Віри Вовк зі Святим Письмом, зафіксувала різні форми й прийоми опрацювання нею біблійного першоджерела, що визначально вплинуло на образну систему її художнього світу.

Загалом дисертація Діани Льохарт має добре продуману, всебічно аргументовану структуру. Аналіз задекларованих у ній проблем свідчить про високу теоретичну підготовку дослідниці, вільне володіння нею складним, а почасти й суперечливим історико-літературним і науковим фактажем.