Лют

Зі стейкголдерами та випускниками обмірковували зміни до філософської PhD-програми

Плідний фаховий діалог відбувся 17 лютого 2023 р. на базі кафедри філософії та культурології філологічного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Це була зустріч-обговорення проєкту змін до освітньо-наукової програми «Філософія» (третього рівня вищої освіти, а простішими словами – програми навчання аспірантів-філософів).

Взяли участь академічні філософи, освітяни, представники органів місцевого самоврядування, дослідники-практики. Їхні організації – це потенційні працедавці чи партнери для майбутніх докторів філософії – випускників цієї освітньо-наукової програми.

Серед учасників експертної зустрічі були й випускники філософської аспірантури, що тривалий час діяла на кафедрі філософії та культурології (ідеться про аспірантуру ще колишнього, «кандидатського», формату).

Гарант програми, доктор філософських наук, доцент Олександр Бродецький та учасниця проєктної групи, завідувачка кафедри філософії та культурології, докторка філософських наук, доцентка Ольга Рупташ пояснили специфіку й доцільність найголовніших змін, пропонованих проєктом.

Пролунали цікаві міркування стейкголдерів щодо руху до оптимізації навчальної складової підготовки аспірантів; витончення їх методологічної просвіти; урізноманітнення мовних та іншомовних компетенцій, потрібних для здійснення досліджень; а також участі аспірантів у філософській освіті учнівської молоді, що студіює у структурі Малої Академії наук, зокрема, буковинської її ланки.

Стейкголдери висловлювали підтримку намірам проєктної групи підсилити ті компетентнісні елементи програми, які покликані зробити ефективнішими навички майбутніх докторів філософії в експертній практиці щодо актуальних соціально-ціннісних питань.

Ось імена шановних стейкголдерів, що працювали під час події: Микола Борець – керуючий справами Чернівецької обласної ради, кандидат фізико-математичних наук; Олена Дика – в. о. директора Буковинської Малої академії наук учнівської молоді, кандидатка філософських наук, доцентка; Володимир Волковський – кандидат філософських наук, науковий співробітник відділу історії філософії України Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України; Віталій Мудраков – кандидат філософських наук, доцент, стипендіат коледжу Ніцше (Klassik Stiftung Weimar); Оксана Сіра – кандидатка філософських наук, завідувачка відділу новітніх технологій, національно-патріотичного виховання та лідерства Науково-дослідницького центру «Інститут сімейної та молодіжної політики імені Олександра Яременка» Навчально-наукового інституту молодіжної та сімейної політики і соціальної роботи Українського державного університету імені Михайла Драгоманова; Олександр Мартиненко – кандидат філософських наук, докторант, провідний фахівець з наукової роботи Чернівецького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру; Людмила Подгорна – кандидатка філософських наук, позаштатна наукова співробітниця (асистентка) Гайдельберзької Академії наук, дослідницького відділу «Буддійські кам’яні написи у Північному Китаї». Й Олександр Мартиненко, і Людмила Подгорна, до слова, – випускники філософської аспірантури кафедри.

Крім уже згаданих науковців кафедри, її представляли також гарант освітньо-наукової програми «Релігієзнавство» (третього рівня вищої освіти), доктор філософських наук, доцент Микола Шкрібляк; учасниці проєктної групи аналізованої освітньо-наукової програми – докторка філософських наук, доцентка Ірина Горохолінська та кандидатка філософських наук, доцентка, голова методичної комісії кафедри Ірина Починок.

Із проєктом програми також ознайомилися й інші представники академічного середовища та випускники аспірантури кафедри, які, з огляду на обставини, не змогли бути присутні на онлайн-події, але надішлють свої відгуки.

Зроблені пропозиції (як і пропозиції самих здобувачів освіти, що пролунали під час обговорення декілька тижнів тому) буде ретельно проаналізовано та, по змозі, врахувано перед винесенням нової версії програми на затвердження Вченою радою університету.