Гру

Наснажені «куражем» серця й думки українського генія

Цикл заходів «Поліфонія сквородинських дискурсів» тривав 5-7 грудня 2022 р. на філологічному факультеті Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Його співорганізатори – кафедри філософії та культурології, української літератури, зарубіжної літератури та теорії літератури, а також Наукове товариство студентів, аспірантів, докторантів і молодих учених філологічного факультету.

Кінематограф, перекладацька творчість, поезія, філософія, громадянськість, зрештою, життя у свободі, – хіба сковородинська тема не вдалий ґрунт ще і ще обміркувати грані синергії цих речей? Це й згуртувало 6 грудня 2022 р. філологів, філософів, релігієзнавців під час Круглого столу. Взяли участь у діалозі та дискусіях науковці й студенти.

Декан факультету проф. Борис Бунчук, відкривши захід, привітав учасників та прочитав два свої вірші, натхнені образом Григорія Савича.

А далі були виступи, презентації, творча бесіда і, звісно, співмислення. Ось спектр тем, заявлених у програмі Круглого столу: «Внутрішня свобода як інтенція філософії Г. Сковороди» (доц. Роман Рошкулець), «Золото свободи Григорія Сковороди» (проф. Володимир Антофійчук), «Григорій Сковорода в художній літературі» (проф. Богдан Мельничук),  «Григорій Сковорода і сучасність» (доц. Валентина Чолкан), «Ще раз про версифікаційну реформу Григорія Сковороди» (доц. Валентин Мальцев), «До 100-річчя тексту: симфонія “Сковорода” у виконанні Павла Тичини» (проф. Ольга Червінська), «Іманентність ідеї спорідненої праці у поезії українських модерністів: досвід “МУЗАГЕТу”» (к. філол. н. Альона Тичініна), «З історії заснування та діяльності «Товариства вчителів вищих шкіл імені Григорія Сковороди у Чернівцях» на початку ХХ ст.» (к. філол. н. Ольга Меленчук), «КіноСковорода: біографія як кінотекст» (доц. Наталія Нікоряк), «Твори Григорія Сковороди у німецьких перекладах Роланда Піча (Roland Pietsch)» (к. філол. н. Оксана Матійчук).

Модерували Круглий стіл доц. Валентин Мальцев та к. філол. н. Альона Тичініна.

А наступного дня відбувся філософський інтерактив «Бери вершину і матимеш середину».

Елементами інтерактиву стали вікторина «Почуймо Сковороду» (модератор – доц. Олександр Бродецький) та гра «Сковординська вервиця» (ведуча – доц. Ірина Горохолінська).

Студенти ефектно реалізували нагоду проявити кмітливість, нестандартність (а часом і парадоксальність) мислення, ерудицію та водночас перевірити свою обізнаність із життєвими траєкторіями й глибинами думки Григорія Варсави («сина миру»), як називав себе український геній. Членами журі були доц. Лариса Маркуляк та доц. Микола Щербань. Переможців відзначили книжковими подарунками.

А ще був і мистецький захід (літературна композиція) «Незглибимі джерела творчого феномену Григорія Сковороди» (координаторка – доц. Лариса Маркуляк). Тут можна було почути висловлювання Григорія Сковороди із його філософських творів у виконанні студентів факультету. Окремими  частинами постали декламація віршів та інсценізація байок видатного українського мислителя.