Гру
2022

На філологічному факультеті відбулась традиційна міжнародна літературознавча конференція

Кафедра зарубіжної літератури та теорії літератури філологічного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича уже двадцять років поспіль проводить міжнародні літературознавчі конференції, підтримуючи тяглість наукової традиції й активізуючи форми наукової комунікації, що приваблює широке коло дослідників. Їхньою особливістю є щоразу нове тематичне спрямування. Серед резонансних конференцій варто пригадати такі: «Література і влада» (2003), «Література в контексті кризової доби» (2005), «Криза теорії» (2007), «Поетика містичного» (2010), «Потенціал провінції як джерело утопій» (2013), «Біографія як текст» (2014), «Пасіонарність другорядного» (2017). Низка конференцій увінчалась виданням колективних монографій. Упродовж тривалої історії формат наукових заходів зазнавав видозмін (колоквіуми, круглі столи, онлайн і змішана форма проведення), при цьому умовно орієнтуючись на еталон платонівської Академії.

Цього разу 25 листопада 2022 року відбулася XVIII Міжнародна літературознавча онлайн-конференція “Література: маркери успіху”. Як завжди, колектив кафедри під незмінним керівництвом ініціаторки конференц-проекту професорки, завідувачки кафедри Ольги Червінської ретельно продумав і підготував новий для себе онлайн-формат подібного заходу, запропонувавши також і свої авторські доповіді.

Попри складну ситуацію в країні, у науковому заході виявили бажання взяти участь літературознавці з різних регіонів України: Бердянськ, Дніпро, Донецьк, Кам’янець-Подільський, Київ, Коломия, Львів, Чернівці. До конференції з цікавими доповідями також долучилися представники ще 10 країн світу (Грузія, Італія, Литва, Марокко, Польща, Португалія, Сенегал, США, Франція, Чехія). Перекладами франкомовних доповідей завдячуємо кафедрі романської філології та перекладу, англомовних – випускникам аспірантури кафедри зарубіжної літератури та теорії літератури ЧНУ. Участь закордонних колег у конференції, крім усього іншого, стала ще й виразним жестом підтримки української науки.

Пленарне засідання відкрив вітальним словом проректор з наукової роботи ЧНУ Андрій Саміла, який ознайомив слухачів зі специфікою даного заходу як успішного наукового проекту. Першу доповідь «Мінливість успіху: загальні міркування про долю літературних творів та їх авторів» виголосив провідний чеський славіст Іво Поспішил (Брно). Відтак учасники прослухали виступ професорки Версальського університету (Париж) Орелі Баржоне “«Загублені: Пошук шести із шести мільйонів» Даніеля Мендельсона (2007) та «Поштівка» Ан Берест (2021): успіх двох протилежних трактувань Голокосту”. Пленарне засідання продовжив професор кафедри Петро Рихло з доповіддю “Поетична збірка Пауля Целана «Мак і пам’ять»: історія літературного прориву”. Жваві дискусії викликав виступ професора Варшавського університету Романа Мниха “Місце роману в каноні української класики: декілька провокацій”.

Надалі конференція відбувалася у рамках чотирьох секцій: “Письменник як бренд: знакові маркери успіху”; “Magnum opus автора. Літературні премії, конкурси, резиденції як ознака визнання. Письменник у своєму/чужому культурному ареалі”; “Історична зміна літературного канону: успіх, забуття, перевідкриття”; “Митець у літературному процесі: роль літературних об’єднань, критики та рецептивного середовища”. На кожній із цих секцій були проголошені надзвичайно цікаві спостереження, думки й оригінальні висновки, що засвідчили звіти модераторів і підсумкова дискусія.

Дякуємо всім доповідачам за участь, креативні ідеї, продуктивний науковий діалог! Сподіваємося, наша наступна конференція відбудеться наживо й у мирні часи.

Програма міжнародної літературознавчої онлайн-конференції “Література: маркери успіху”