Освітній курс з Африканських літературних студій

Кафедра зарубіжної літератури та теорії літератури організовує освітній курс «Африканські літературні студії». Річна програма для студентів Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича триває з жовтня 2023 по червень 2024 і реалізовується у межах освітнього гранту за сприяння стипендіальної програми Університету Індіани (США) для науковців-нерезидентів з України. Ініціатором та керівником проєкту є к. філол. н., асист. кафедри Юлія Ісапчук (гостьова дослідниця програми Африканських студій Університету Індіани з 15.08.2023 по 15.08.2024).

Освітній курс складається з відеолекторію від провідних літературознавців та африканістів України й щомісячних аудиторних воркшопів. Усі матеріали розташовані на сайті дистанційного
навчання за лінком https://moodle.chnu.edu.ua/course/view.php?id=6969. Щомісячні тематичні воркшопи проводить Юлія Ісапчук у конференц-залі міжнародного відділу (ауд. 149, V к.) з 15.15 до 16.30: 1-й семестр (5.10, 19.10, 16.11, 14.12), 2-й семестр (21.02, 20.03, 17.04, 22.05, 12.06).

Програма курсу у 1-му семестрі

Жовтеньзнайомство з учасниками та інтродукція:
відеолекція «Сучасні літературознавчі методи дослідження» (лекторка – А. Тичініна, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича)
воркшоп «„Як писати про Африку” Біньяванги Вайнайни: множинності інтерпретації тексту за допомогою сучасних методологічних практик».
Листопадангломовна література Нігерії:
відеолекція «Англомовна нігерійська література. Африканська трилогія Чинуа Ачебе» (лекторка – О. Штанюк, Тернопільський національний технічний університет імені Івана Пулюя)
воркшоп «Ч. Ачебе. Роман “Втрачений спокій“ в аспекті колоніалізму».
Груденьафриканська франкофонія (Сенегал):
відеолекція «Африканська франкофонія: Сенегал. Постать Леопольда Сенгора» (лекторка – І. Сатиго, Франція)
воркшоп «Поезія Л. Сенгора в аспекті негритюду та версе».
Січень – «„… DAS IST DIE WEICHE BIRNE …” Африка як німецький колоніальний текст» (відеолекція Б. Сторохи, Полтавський національно-педагогічний університет імені В.Г.Короленка).
Детальніше можна ознайомитися тут
українською: https://youtu.be/K4xivnxaNB0,
англійською: https://youtu.be/cyE0aVSJ4SU

Програма курсу у 2-му семестрі

Лютийфранкофонна література Маґрибу (Алжир):
відеолекція «Франкомовна література країн Маґрибу» (лекторка – Т.Хайчевська, Волинський національний університет імені Лесі Українки)
воркшоп «Постколоніальний та бікультурний аспекти малої прози Лейли Себбар».
Березеньангломовна література ПАР:
відеолекція «Англомовна література ПАР: творчість Джона Максвелла Кутзее» (лекторка – М. Пшенична, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна)
воркшоп «Роман Дж.М. Кутзее «Безчестя» в контексті постапартеїду».
Квітеньінтермедіальна Африка (література + кіно):
відеолекція «Африканське кіно. Сембен Усман – письменник-режисер» (лекторка – Н. Нікоряк, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича)
воркшоп «Екранізація прози С. Усмана: «Поштовий переказ» як (кіно)текст».
Травень інтермедіальна Африка (література + музика):
воркшоп «Марокканський хіп-хоп та кабо-вердіанська морна».
Червеньобраз Африки в українській культурі:
відеолекція «Українська рецепція АФРИКИ у сучасних медіа-текстах» (лекторка – А. Сажина, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича)
воркшоп «Імагологічно-рецептивні вектори вивчення літератури Африки: український контекст»
завершення курсу, презентація есеїв, підбиття підсумків, вручення сертифікатів.
Дванадцятеро зареєстрованих учасників програми мають змогу заглибитися у специфіку історико-культурного та соціально-політичного контексту формування та розвитку африканських
літератур, дослідити особливості поезії та прози Маґрибу і Тропічної Африки. Окрім того, міждисциплінарний підхід сприяє знайомству студентів з окремими зразками музики та кіномистецтва африканського континенту, а також наголошує на українській рецепції Африки у сучасній культурі.
По завершенню курсу, виконавши річну програму та фінальне творче завдання (есе), учасники отримають сертифікати (програма складає 30 год.) та пам’ятні подарунки.
Створений відеолекторій та апробований на практиці навчально-дидактичний матеріал використано для розробки програми загальноуніверситетської вибіркової дисципліни «Африканські
літературні студії» на 2024-2025 н.р., з якою можна ознайомитися за посиланням:
https://www.chnu.edu.ua/media/ecjfu225/isapchuk_afryk-lit-studiippt.pdf та

Вітаємо п’ятьох учасників, які успішно завершили освітній курс:
1) Боднарюка Івана (магістрант ОП «Англійсько-український переклад та переклад з другої іноземної мови», факультет іноземних мов),
2) Горбатюк Марину (магістр ОП «Філологія (українська мова і література)», філологічний факультет),
3) Пентелюк Ірину (першокурсниця ОП «Філологія (українська мова і література)», філологічний факультет),
4) Шапоренко Анну (першокурсниця ОП «Філологія (українська мова і література)», філологічний факультет),
5) Яшнову Вероніку (бакалавр ОП «Міжнародні відносини», факультет історії, політології та міжнародних відносин).