Народна мудрість говорить: „Усе, що трапляється, сприймайте з вдячністю, бо так дано Богом”. Одним із виявів такого провидіння можна вважати й події 1994 року, коли кафедру української мови Чернівецького державного університету імені Юрія Федьковича було поділено навпіл і розпочалося самостійне існування кафедри історії та культури української мови. За роки, що минули, відбулося становлення нового колективу, витворилося своєрідне обличчя кафедри. Передусім ми будували свої стосунки на повазі до давно утверджених і шляхетних традицій чернівецьких філологів, уважними й ревними носіями яких були і є наші шановні ветерани – Костянтин Федорович Герман, Корній Михайлович Лук’янюк, Наталя Тимофіївна Єрменчук, перший багатолітній завідувач новоутвореної кафедри – Надія Денисівна Бабич. Саме цим людям ми завдячуємо атмосферою постійного й творчого наукового пошуку, доброзичливого й водночас відповідального, вимогливого ставлення до навчальної праці, живим та активним інтересом до всього, що відбувалося й відбувається навколо нас, уважним і приязним ставленням до кожного члена нашого колективу, готовністю підтримати одне одного в радості й у печалі.
За нашими плечима тисячі прочитаних лекцій і практичних занять не лише на рідному філологічному, але й на всіх факультетах Чернівецького національного університету, кожного зі студентів якого ми по праву вважаємо нашим учнем, адже на нашій кафедрі він вивчав „Ділову українську мову” чи „Українську мову за професійним спрямуванням”. Ми не боялися братися за освоєння нового й незвіданого, і саме у нас на кафедрі було започатковано низку нових курсів: „Слов’янське лінгвокраїнознавство”, „Прагматика та стилістика апеляції”, „Комп’ютерна лінгвістика та літературознавство”; відновлено, поглиблено й розширено ті дисципліни, які традиційно складали основу справді європейської філологічної освіти: „Історія української мови”, „Історія української літературної мови”, „Стилістика та основи культури мови”, „Риторика”. Предметом особливої гордості є напрацьований упродовж багатьох років славістичний напрямок нашої навчальної діяльності: саме на нашій кафедрі студенти, крім „Вступу до слов’янської філології” та вже згадуваного „Слов’янського лінгвокраїнознавства”, мають змогу пізнати основи старослов’янської та церковнослов’янської, білоруської, болгарської, польської, чеської мов і завершити свою освіту фундаментальною „Порівняльною граматикою слов’янських мов”. Нам під силу як пропедевтичний курс „Вступу до мовознавства”, так і завершальні „Історія лінгвістичних учень” та „Загальне мовознавство”.
Кафедра історії та культури української мови постала як окремий підрозділ філологічного факультету внаслідок поділу кафедри української мови Чернівецького державного університету імені Юрія Федьковича 1994 року. За роки, що минули, відбулося становлення нового колективу, витворилося своєрідне обличчя кафедри. Передусім ми будували свої стосунки на повазі до давно утверджених і шляхетних традицій чернівецьких філологів, уважними й ревними носіями яких були і є шановні ветерани кафедри – Костянтин Федорович Герман, Корній Михайлович Лук’янюк, Наталя Тимофіївна Єрменчук, перший багатолітній завідувач новоутвореної кафедри – Надія Денисівна Бабич. Саме цим людям завдячуємо атмосферою постійного й творчого наукового пошуку, доброзичливого й водночас відповідального, вимогливого ставлення до навчальної праці, уважним і приязним ставленням до кожного члена нашого колективу, готовністю підтримати одне одного.
З 2002 року і до сьогодні незмінним і мудрим керівником кафедри є Мар̓ян Стефанович Скаб.
Предметом особливої гордості є напрацьований упродовж багатьох років славістичний напрямок нашої навчальної діяльності: Кафедра історії та культури української мови була ініціатором та організатором проведення кількох престижних та резонансних у науковому світі конфенцій („Українська мова на Буковині” (1994); „Українська мова на Буковині: її минуле і сучасне” (1998); „Історія і сучасні проблеми функціональних стилів української літературної мови”(2001); „Українська ономастика у загальнослов’янському контексті” (2007), Українська мова і сфера сакрального (2010, 2013, 2016), наші викладачі брали активну участь практично у всіх наукових форумах гуманітарного спрямування, які проводили в Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича. В активі кафедри сотні публікацій, серед яких монографії, збірники статей, словники, атласи, підручники та навчальні посібники, науково-популярні та публіцистичні видання, статті в авторитетних журналах та збірниках.
Потужною й динамічною є міжнародна діяльність кафедри: наші колеги навчалися або проходили стажування, викладали й викладають у провідних університетах Польщі, Чехії, Молдови, представляли Україну на багатьох закордонних наукових конференціях, у редколегіях зарубіжних видань. Нами налагоджено систематичні поїздки чернівецьких філологів на мовно-краєзнавчу практику до Польщі.
Ще одним важливим напрямком нашої діяльності є організація й проведення Всеукраїнської олімпіади з української мови за професійним спрямуванням, у якій беруть участь студенти й викладачі ВНЗ з усіх регіонів України, а також закордонні гості.
Упродовж існування кафедри були захищені дисертації:
Докторські дисертації:
1996 р. – Герман К.Ф. Українські говірки Північної Буковини в історичному та лінгвогеографічному аспектах. Фонетика, фонологія.
2002 р. – Скаб М.С. Функціональна сфера апеляції в українській мові (семантика, граматика, прагматика, стилістика).
2009 р. – Скаб М.В. Концептуалізація сакральної сфери в українській мові.
Кандидатські дисертації:
1998 р. – Колесник Н.С. Особові імена в українських народних обрядових піснях.
Редьква Я.П. Гідронімія Західного Поділля.
2000 р. – Кузь Г.Т. Вигукові фразеологізми української мови: етнолінгвістичний та функціональний аспекти.
2002 р.– Бродська Р.В. Становлення публіцистичного стилю української мови на Буковині в кінці ХІХ – на початку ХХ століття.
Попович Н.М. Синтаксична структура речення з числівниковим компонентом у сучасній українській мові.
2003 р. – Свердан Т.П. Усічення як тип стуктурно-семантичного варіювання і спосіб трансформації у фразеології.
Костик Л.Б. Гідронімія Буковини (назви непротічних вод).
2004 р. – Рульова Н.І. Антропонімія Західного Поділля кінця ХVІІІ – ХХ ст.
Чорней К.І. Українські говірки Південної Буковини (фонетика).
2005 р. – Бичкова Т.С. Фонетичні і словозмінні особливості рукописних апокрифічних збірників XVII- XVIII ст. у контексті становлення української літературної мови
Гуцуляк І.Г. Мовостиль українського поетичного бароко.
2006 р. – Грималовський І.С. Мова української духовної поезії XVIII – початку XIX століття.
Даскалюк О.Л. Семантико-граматична характеристика імператива сучасної української мови.
Криштанович О.В. Мовленнєва структура образу автора у творчості Юрія Федьковича.
Ковтун А.А. Інноваційні процеси в українській церковно-релігійній лексиці (на матеріалі художньої прози ХХ ст.).
2008 р. – Дзісь Р.П. Пуристичні тенденції в процесі унормування української літературної мови.
Івасюта М.І. Мовні символи у творчості письменників Буковини кінця ХІХ – початку ХХ ст.
2009 р. – Гажук-Котик Л.Г. Словозміна іменних частин мови українських говірках Північної Буковини
2012 р. – Стрілець І.В. Комуікативна детермінованість особової семантики у зверненому мовленні українців
2013 р. – Вітрук Н.Л. Односкладні іменні речення в сучасній українській літературній мові: структура і функціонування
2015 р. – Артеменко Г.С. Структурно-семантичне моделювання фразеологізмів: логічне та алогічне
2016 р. – Чибор І.С. Репрезентація міфологічного етнокоду культури в українській фразеології
Крім того, окремі викладачі кафедри виконують частину держбюджетної наукової теми (з 2008 по 2010 рр. – „Вербальні і невербальні ресурси української мови: історичний і сучасний аспекти комунікації”, у роботі над темою брали участь проф. Скаб М.С., проф. Бабич Н.Д., проф. Скаб М.В.; з 2011 р. – фрагмент держбюджетної теми під назвою „Словник звертань”; у роботі над темою беруть участь проф. Скаб М.С., проф. Скаб М.В, асп. Стрілець І.В.).
Студенти кафедри щороку мають змогу за спеціальними програмами обміну відвідати Польщу та Чехію, побувати на літніх мовних школах у ВНЗ цих країн.
Викладачі кафедри регулярно проходять стажування у Інституті післядипломної освіти, Буковинські фінансовій академії, Буковинському державному медичному університеті. Кафедра співпрацює із гімназіями № 1, № 4 та школами № 5, № 27 у М. Чернівці. На базі цих навчальних закладів студенти кафедри щороку проходять педагогічну практику.
Викладачі кафедри регулярно читають лекції, беруть участь у конференціях, що відбуваються на базі провідних польських та чеських університетів. Аспіранти, здобувачі та викладачі кафедри неодноразово отримували стипендію для наукового стажування у Польщі.
У різних вузах поза межами України працювали та стажувалися:
Бабич Н.Д., Скаб М.С., Скаб М.В, Редьква Я.П., Кузь Г.Т., – Ягеллонський університет (Краків) – Інститут східнослов’янської філології (кафедра україністики): підготовка спільних публікацій (Бабич Н.Д., Скаб М.С., Скаб М.В, Редьква Я.П., Кузь Г.Т.), участь у наукових конференціях (Бабич Н.Д., Скаб М.С., Скаб М.В, Редьква Я.П., Кузь Г.Т., Гуцуляк І.Г., Ковтун А.А.), рецензування наукових праць польських учених (Скаб М.С., Кузь Г.Т.), організація й проведення мовно-дидактичної практики польських студентів у Чернівцях та студентів-філологів ЧНУ у Кракові (Скаб М.С., Редьква Я.П., Стрілець І.В., Грималовський І.С.); читання лекцій (Скаб М.С.) викладання української мови (Кузь Г.Т.);
Скаб М.С., Скаб М.В., Редьква Я.П. – Карлів університет (Прага, Чехія) – обмін науковою інформацією;
Скаб М.С., Колесник Н.С., Свердан Т.П. – Карлів університет (Прага, Чехія) – читання лекцій;
Скаб М.С., Скаб М.В., Бабич Н.Д., Гуцуляк І.Г. – Університет ім. М. Кюрі-Складовської (Люблін, Польща): участь у науково-практичній конференції;
Скаб М.С. – Університет ім. М. Кюрі-Складовської (Люблін, Польща): редагування наукових збірників;
Редьква Я.П. – Інститут польської мови Польська Академія Наук (Краків) – Відділ ономастики: участь у наукових конференціях;
Редьква Я.П. – Варшавський університет, кафедра україністики (Варшава, Польща);
Редьква Я.П. – Член міжнародної ономастичної асоціації (Бельгія);
Редьква Я.П. – Трнавський університет, педагогічний факультет (Трнава, Словаччина): участь у наукових конференціях, обмін науковою інформацією, підготовка спільних публікацій;
Редьква Я.П., Колесник Н.С. – Відділ ономастики Чеської Академія Наук (Прага, Чехія);
Редьква Я.П. – Інститут словенської мови (Любляна, Словенія);
Редьква Я.П. – Інститут англійської мови (Лондон, Англія);
Редьква Я.П. – ANS, Американська асоціація ономастичних наук (Вашингтон, США);
Стрілець І.В. – наукове стажування у Варшавському університеті (Варшава, Польща);
Гаврилащук О.Д. – наукове стажування у Шльонському університеті (м. Катовіце, Польща).
Федорюк М.М. – наукове стажування в університеті ім. Адама Міцкевича (м. Познань, Польща)